MATEMATİK ALANINDA YAPTIĞI ÇALIŞMALAR
yaşamında (1881-1938) ilk olağanüstü başarısı, 1893 yılında, çocukluk çağında, orta öğrenimi döneminde matematik dersinde olmuş ve bunun sonucu dersin öğretmeni O’nun adına Kemal ismini eklemiştir. Atatürk, Selanik Askeri Rüştiyesinde geçen bu olayla ilgili anısını şöyle anlatıyor:
… Rüştiyede en çok matematiğe merak sardım. Az zamanda bize bu dersi veren öğretmen kadar belki de daha fazla bilgi edindim. Derslerin üstündeki sorularla uğraşıyordum, yazılı sorular düzenliyordum. Matematik öğretmeni de yazılı olarak cevap veriyordu. Öğretmenimin ismi Mustafa idi, bir gün bana dedi ki:
-Oğlum senin de ismin Mustafa benim de. Bu, böyle olmayacak, arada bir fark bulunmalı. Bundan sonra adın Mustafa Kemal olsun.

Mustafa Kemal, Selanik Askeri Rüştiyesindeyken, matematik öğretmeni yüzbaşı Mustafa efendi sınıfa gelmediğinde, onun yerine birçok kez bu dersi vermiştir(2).
Atatürk, yaşamının askeri öğrenim sonrası dönemlerini, ulusal ve uluslar arası büyük savaş ve devrim olayları içinde, aklın ve bilimin kılavuzluğunu izleyen Büyük Asker, Ulusal ve Çağdaş Devlet kurucusu, Yirminci Yüzyılın Gerçek Önderi olarak geçirdi. O’nun bu dönemlerde, ölümünden yaklaşık birbuçuk yıl öncesine değin matematikle ne ölçüde uğraştığını bilmiyoruz.Türk Dil Kurum Başuzmanı A.Dilaçar’ın 10.11.1971 tarihli bir yazısı(1) çok ilginç bilgiler vermektedir. Bu yazıdan öğrendiğimize göre,
Atatürk ölümünden birbuçuk yıl kadar önce, üçüncü Türk Dil Kurultayından (24-31 Ağustos 1936) hemen sonra 1936-1937 yılı kış aylarında kendi eliyle adlı bir kitap yazmıştır.
Atatürk, bunu, birtakım Fransızca geometri kitaplarını okuduktan sonra hazırlamış ve yapıt ilk kez 1937 yılında Geometri öğretenlerle, bu konuda kitap yazacaklara kılavuz olarak Kültür Bakanlığınca yayınlanmıştır(3).
Bu 44 sayfalık yapıttaki boyut, uzay, yüzey, düzey, çap, yarıçap, kesek kesit, yay, çember, teğet, açı, açıortay, içters açı, dışters açı, taban, eğik, kırık, çekül, yatay, düşey, yöndeş, konum, üçgen, dörtgen, beşgen, köşegen, eşkenar, ikizkenar, paralelkenar, yanal, yamuk, artı, eksi, çarp, bölü, eşit, toplam, oran, orantı, türev, alan, varsayı, gerekçe gibi terimler Atatürk tarafından türetilmiştir (3).
Yapıttaki tanımların tümünü Atatürk yazmıştır. Her tanım, ilgi kavramı tüm öğeleriyle eksiksiz ve açık biçimde anlatmakta, özel ve temelli nitelikleri içermektedir. Gerekli ve yeterli örnekler de verilmiştir. Tanınmış bilim tarihçisi Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılı, tam bir yetkiyle, bu Geometri kitabını, küçük fakat anıtsal bir yapıt diye nitelendirmiştir(4).
Atatürk, yaşamının önemli bir kesimini tarihin en büyük savaşlarından birinin içinde, ulusal ve evrensel sorumluluklar yüklenerek geçirdikten yıllarca sonra, düzenli bir mantık ve bilgi disiplini kesinlikle gerektiren matematik , yeni türettiği terimlerle böylesine özlü bir yapıtı yazmakla, dil ve matematikteki üstün yeteneğini kanıtlamıştır. Atatürk’ün yaşamında çok belirgin bir örneğini izlediğimiz gibi, aslında dil ile matematiksel kültür arasında sıkı bağıntı vardır. Atatürk’ün dehasında, dil ve matematik gibi aklın değişik disiplinleri birbirini karşılıklı olarak hep olumlu yönde etkilemiş ve geliştirmiştir. Atatürk, Fen terimleri o suretle yapılmalı ki anlamları ancak istenilen şeyi ifade edebilsin(5) demiş ve bunu, Osmanlıca çok sayıda terimin yerine öz Türkçe karşılıklarını türetirken üstün bir başarıyla gerçekleştirmiştir.

İlginizi Çeker mi ? : yurdumuzda yetişen ünlü sporcular başlıklı konuda yurdumuzda, yetişen ve ünlü hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Konu İçin Yapılan Aramalar :
atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar (439), atatürk ve geometri slayt (121), atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar slayt (79), atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar nelerdir (72), atatürkün geometri alanında yaptıgı yenilikler (70), matematiğin geometri dalının özellikleri (55), yurdumuzda geometri alanında yapılan çalışmalar (46), atatürkün ölçülerde yaptığı yenilikleri araştırma ve sunma (35), atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar slayt (34), atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar vikipedi (34), atatürkün okul yaşantısı geometriye ilgisi (29), atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar ile ilgili slayt (25), atatürkün matematik ve geometri alanında yaptığı çalışmalar (24), atatürkün matematiğin geometri dalının özellikleri (24), atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar ile ilgili slayt (23), atatürkün ölçülerde yaptığı yenilikler 4 sınıf (23), atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar slayt indir (21), atatürkün önderliğinde ölçme birimlerini getirilen yenilikler ve faydaları nelerdir (21), matematiğin geometri dalının özellikleri kısaca (21), atatürk ve geometri slaytları (19), atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmalar kısaca (19), atatürkün geometri alanındaki çalışmaları (18), yurdumuzda geometri alanında yapılan çalışmalar nelerdir (18), atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmaların ülkemizdeki geometri öğretimine katkıları kısa (17), atatürkün ölçülerde yaptığı yenilikler 4 sınıf performans ödevi (17), atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar vikipedi (16), atatürkün geometri alanında yaptığı çalışmaların ülkemizdeki geometri öğretimine katkıları nelerdir (15), atatürkün matematik alanında yaptığı çalışmalar (15), yurdumuzda geometri alanında yapılan çalışmalar kısaca (15), atatürkün okul yaşantısında geometriye ilgisi (14)

Benzer Başlıklar :
 • matematik 7 [MATEMATİK] (2228 kez okundu ve 0 kez yorumlandı)
 • Cahit Arf ve Atatürk [ATATÜRK, Cahit] (2198 kez okundu ve 0 kez yorumlandı)
 • matematik 6 [MATEMATİK] (2188 kez okundu ve 0 kez yorumlandı)
 • amasya genelgesi [amasya, genelgesi] (2075 kez okundu ve 0 kez yorumlandı)
 • matematik [MATEMATİK] (2019 kez okundu ve 0 kez yorumlandı)
Bunlar da İlginizi Çekebilir :
 • ortak mirasın önemi
 • dicle nehri hakkında bilgi
 • Protein Nedir ? | Protein Ne İşe Yarar ? | Protein Hakkında Ansiklopedik Bilgi
 • Urfalıyım, Tır Şöförüyüm...
 • Rusiya və ABŞ Dağlıq Qarabağ münaqişəsini müzakirə ediblər

 • Bu Yazıyı Oylayın :
  Değerlendirmeniz => Beğenmedim : 5 üzerinden 1Değerlendirmeniz => Yeterli Değil : 5 üzerinden 2Değerlendirmeniz => Ortalama : 5 üzerinden 3Değerlendirmeniz => Güzel : 5 üzerinden 4Değerlendirmeniz => Çok Beğendim : 5 üzerinden 5 (Toplam 50 kez oylandı; Oy Ortalaması: 5 üzerinden 5,00)

  (Oyunuzu yıldızların üzerine tıklayarak kullanabilirsiniz. Değerlendirme sağa gittikçe olumlu yönde artar. Teşekkür ederiz.)

  10 Yorum var - “Atatürk ün geometri alanında yaptığı çalışmalar slayt sunum olarak”

  1. ayn çok güzel çok işime yaradı 💡

  2. ÇOK İYİ YA 🙄

  3. çok çok güzel hemde çok çok işime yaradıo 😆 🙂

  4. çok anlamlı

  5. adalet meslek :

   güsell 😀 😉

  6. dizansbizans :

   ayy çok şahanee önercem 😀 😆 🙄 😉 💡 :mrgreen:

  7. 😆 çok iyi

  8. TEŞEKKÜRLERR BU BİLGİLER İÇİN İŞİME YARADI 😆 😀 😛 😉

  Yorum Yazın

  Üyelik gerektirmez. Anonim yorum yapabilirsiniz.

  Yorumunuz Onaylandıktan Sonra Yayınlanacaktır.